Debiut Allegro zapisy na akcje ruszyły Czy warto wziąć udział w największym i najdroższym IPO w historii GPW?


allegro zapisy na akcje

Inwestorzy, którzy nie otrzymali oczekiwanej liczby akcji, będą chcieli dokupić je z rynku. Także fakt, że Allegro jest bardzo dużą spółką i może trafić do najważniejszego indeksu,WIG20 ma wpływ na popyt w dniu debiutu i następnych dniach. Wiele funduszy bowiem stara się mieć odpowiednią liczbę akcji spółek z WIG20 w portfelu, a nie wszystkim podmiotom udało się zapisać na akcje w ofercie.

Dystrybutor farmaceutyków ma za sobą kolejny udany kwartał, który przyniósł znaczący wzrost zysków rok do roku. Taki scenariusz nie był jednak zaskoczeniem dla rynku. Po raporcie Hindenburg Research zarząd odzieżowej spółki zdradza utajnione do tej pory informacje o wyjściu z rosyjskiego rynku. Twórca grupy liczy że odzyska jeszcze 900 mln zł. Z naszych informacji wynika, że już w poniedziałek papiery zostały zapisane.

Jednak można mieć też pewien niedosyt, biorąc pod uwagę dużą popularność spółki i entuzjazm towarzyszący jej ofercie. Jeśli potwierdzi się informacja o dziesięciokrotnym pokryciu księgi popytu, będzie to oznaczać, że Allegro cieszyło się większym zainteresowaniem instytucji niż inwestorów detalicznych. A taka sytuacja – szczególnie w przypadku dużych, rozpoznawalnych debiutantów – jest raczej rzadkością. W międzyczasie trwa także budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. W ramach tej transzy ustalono widełki cenowe pomiędzy 35 a 43 zł. Jutro, 29 września, poznamy ostateczną liczbę oferowanych akcji w obu grupach oraz cenę ostateczną.

Allegro publikuje prospekt. Wiemy, kto, jak i za ile będzie mógł kupić akcje spółki

Przyczynia się do intensywniejszego korzystania z platformy zarówno przez nabywców, jak i sprzedawców. Jeszcze mocniej, ponad dwukrotnie, poszły w górę koszty usług marketingowych (ze 126,6 do 273,3 mln zł), dostaw (ze 104,4 do 246,2 mln zł) https://www.investorynews.com/ant-ipo-wedlug-liczb-jest-wiekszy-niz-pkb-finlandii/ oraz sprzedanych towarów (z 36,6 do 82,3 mln zł). Spółką z największą kapitalizacją na stołecznym parkiecie giełdowym jest producent gier CD Projekt. Według kursu z zamknięcia handlu w poniedziałek kapitalizacja spółki wynosiła 41,29 mld zł.

W ciągu 20 lat ciągłego wzrostu i nieustannych innowacji, przekształciliśmy się z lokalnego startupu w gracza e-commerce europejskiego formatu. Ta opcja może zostać wykonana do 12 października 2020 r. Jeśli by tak się stało, to wartość oferty zwiększyłaby się z 9,2 mld zł do kwoty 10,6 mld zł. Obie wartości stawiają Allegro na pierwszym miejscu wśród dotychczasowych ofert na GPW. Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Allegro, najbardziej rozpoznawalna marka w Polsce, prowadząca największą platformę handlową w kraju Allegro.pl, oraz porównywarkę cenową Ceneo.pl rozpoczyna ofertę publiczną oferując 187,8 mln akcji.

  1. Po krachu kursu akcji właściciela Reserved i Sinsay z 15 marca ślad jest coraz mniejszy.
  2. Według informacji przekazanych przez PAP Biznes popyt na akcje Allegro przewyższył 10-krotnie wartość oferowanych akcji po cenie maksymalnej.
  3. Jest to pierwszy krok przed rozpoczęciem oferty publicznej akcji, która odbędzie się już w tym tygodniu.
  4. Wiadomo tylko, że w ręce inwestorów detalicznych ma trafić około 5 proc.

Pierwszy dzień notowań został wstępnie wyznaczony na 12 października 2020 r. Wtedy też będzie można już w pełni handlować zakupionymi akcjami. Także w tym terminie po raz pierwszy będą mogli kupić akcje inwestorzy, którzy nie zechcą wziąć udziału w zapisach na akcje w IPO. Przewidywanym pierwszym dniem notowań akcji Allegro na GPW jest poniedziałek, 12 października.

Zdecydowaną większość rentowności zapewnia platforma Allegro. Jej zysk EBITDA zwiększył się rok do roku z 577,4 do 739,4 mln zł, natomiast w przypadku Ceneo ten wskaźnik wzrósł z 49,9 do 60,7 mln zł. – 2,1 mln (czyli 17 proc. wszystkich aktywnych kupujących na platformie).

Zamknięcie z sukcesem oferty dla inwestorów

Oferta obejmie do 28,5 mln nowych akcji, z których spółka spodziewa się pozyskać ok. 1 mld zł. Pozyskane środki z emisji nowych akcji posłużą spłacie istniejącego zadłużenia w celu zwiększenia swojej dźwigni netto. Zdaniem zarządu, oferta wzmocni pozycję finansową grupy poprzez umożliwienie spłaty części zadłużenia.

allegro zapisy na akcje

Inwestorzy indywidualni mogą do dziś składać zapisy na akcje w ofercie publicznej Allegro.eu. Oferta prowadzona jest przez konsorcjum 13 banków i domów maklerskich. Zapisy odbywają się przy cenie maksymalnej równej 43 zł za akcję. Niestety zapisy w transzy inwestorów indywidualnych będą prowadzone po cenie maksymalnej, tzn. Ewentualna różnica w stosunku do ceny ostatecznej zostanie zwrócona po zapisach. Następnym krokiem po zapisie na akcje będzie oczekiwanie na zapis walorów na rachunkach papierów wartościowych inwestorów detalicznych.

Debiut giełdowy Allegro: zapisy inwestorów indywidualnych zredukowane o 85 proc.

Maksymalna cena została ustalona na 43 zł za akcję. Platforma społecznościowa Reddit doświadczyła największej przeceny akcji od ich debiutu giełdowego tydzień temu. W środę na zamknięciu sesji kurs spadł o 11 proc.

Wspomoże także plany rozwoju poprzez dodatkowe zwiększenie jej rozpoznawalności i świadomości marki. Spółka informuje, że decyzja o podziale emitowanych akcji między te grupy jeszcze nie zapadła. Zostanie ona podjęta na podstawie procesu budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

Na 100 akcji Allegro i wpłacił w związku z tym zł, otrzyma zaledwie 10 akcji o wartości 430 zł. Nadwyżka – czyli zł – zostanie zwrócona automatycznie na konto maklerskie. Zapisy na akcje dla tych ostatnich potrwają od 23 wrześniado 28 września 2020 r.

Publikacja tych parametrów została zaplanowana na 29 września 2020. Wiadomo tylko, że w ręce inwestorów detalicznych Dlaczego ja do tej pory zarówno w sprzedaży detal ma trafić około 5 proc. Inwestorzy indywidualni zapisywali się na akcje między 23 a 28 września.

Serwis jest krytykowany szczególnie za wysokie prowizje dla sprzedających. Po wejściu na giełdę spółka będzie jeszcze bardziej narażona na negatywne skutki, wynikające m.in. Choć akurat informacje o podwyżkach prowizji mogą być przez akcjonariuszy przyjmowane z aprobatą. Ostateczną cenę emisyjną i liczbę sprzedanych akcji poznamy we wtorek 29 września. Wydatki na dostawy podniosła rosnąca popularność programu Allegro Smart!

  1. No comments yet.
(will not be published)